Adwokat – kim jest?

Adwokat to specjalista, dla którego prawo nie ma żadnych tajemnic. Dzięki temu może on świadczyć skuteczne porady prawne. To zresztą należy do jego głównych zadań, ale nie tylko. Czym więc jeszcze zajmują się adwokaci oprócz tego?

Przede wszystkim ich obowiązkami jest sporządzanie opinii prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych i tworzenie wszelkich umów o charakterze prawnym. Zakres jest tu więc bardzo szeroki i wszystko zależeć będzie od potrzeb konkretnego klienta. Szczególnej wagi doradztwo prawnicze nabiera w przypadku spraw karnych. W takim wypadku adwokat reprezentuje klienta przed sądem i innymi instytucjami państwowymi.

Podobnie rzecz jasna sprawa ma się jeśli chodzi o prawo cywilne. I chociaż pomoc adwokacka jest odpłatna, to nie należy się tym zbyt mocno przerażać. Obecnie bowiem cena, jaką trzeba zapłacić za usługi adwokata, jest zdecydowanie do zaakceptowania dla większości ludzi. To dobra wiadomość, gdyż nie zawsze było to oczywiste. W przeszłości kwoty te mogły stanowić barierę dla biedniejszych członków społeczeństwa, co uniemożliwiało im dostęp do skutecznej obrony.

Zobacz również: Kompletna dokumentacja RODO

No dobrze, a gdzie możemy znaleźć takiego fachowca? Otóż naturalnym miejscem jego pracy będzie rzecz jasna kancelaria prawna. Na ogół zakładane są one przez kilku wspólników, dzięki czemu pomoc udzielana jest w sposób kompleksowy. Na koniec pamiętajmy też, że adwokat to nie to samo, co radca prawny. O różnicach pomiędzy tymi zawodami piszemy już jednak w oddzielnym artykule, do którego przeczytania też zachęcamy.